Jak prawidłowo zdefiniować Pin Bara
Pin Bar jaki jest każdy widzi, ale nie każdy potrafi go prawidłowo rozpoznać nie mówiąc już o rozegraniu. Pb jest najpopularniejszą formacją świecową Price Action. Znajdziemy go na każdym rynku, na każdej skali czasowej. Nazwa pochodzi od bajkowego Pinokia któremu wydłuża się nos kiedy kłamie. Podobnie Pin Bar kłamie sugerując kontynuację ruchu a w efekcie zawraca pozostawiając wielu traderów po złej stronie rynku, delikatnie mówiąc. Dla traderów znających Price Action jest niewątpliwie okazja do wejścia w dobrą pozycję i zarobienia pieniędzy.
Żeby prawidłowo rozegrać PB (Pin Bara), musimy określić jakie warunki musi spełniać taka świeca. Źle zdefiniowany PB, zbyt mały, w złym miejscu nie powinien być przez nas brany pod uwagę a tym bardziej rozgrywany. Inaczej ma się sprawa z dużym, dobrze uformowanym pinem w odpowiednim miejscu. Należy go brać jak ołówki z Ikei lub co najmniej rozważyć zagranie.
Prawidłowy pin bar powinien
- mieć zamknięcie i otwarcie w obszarze poprzedniej świecy
- mieć knot przynajmniej 3 razy większy od korpusu (body)
- knot powinien wystawać nad poprzednie świece
Przykład pin bara niedźwiedzia (spadkowego)
Taki PB może zapowiadać odwrócenie na szczytach trendu wzrostowego, na oporach bądź końcach korekt. Gdzie szukać PB do zagrania opowiem w innym wpisie. Tymczasem możesz się zapoznać się z Pinbarowymi technikami gry.
Byczy (wzrostowy) pb jako zmiana trendu
Pb na wsparciu pokazujące słabość podaży
Pb na oporze
Pb na wsparciu robiący fałszywe przebicie
Formacje PB są łatwo rozpoznawalnymi sygnałami PA na każdym wykresie, jednak należy pamiętać, że nie każdy z nich nadaje się do zagrania.
W kolejnej lekcji zajmiemy się nauką
- miejsc w których prawidłowy PB nadaje się do rozegrania
- jak prawidłowo postawić stop loss na PB
- jak wejść w pozycję na PB z minimalnym ryzykiem
- kiedy nie grać PB
Życzę samych trafnych zagrań i zapraszam do kontynuacji w kolejnych wpisach.
PS. Oczywiście nie mogło zabraknąć lamerskiego mema: